Президент Македонії попросив лідера соціал-демократів сформувати уряд

Президент Македонії Джорґе Іванов запропонував сформувати уряд країни лідерові Соціал-демократичної партії Зорану Заєву на їхній зустрічі 17 травня. Такий крок, як очікують, покладе край політичній кризі у цій балканській країні.

Іванов під час зустрічі заявив, що обставини, які заважали йому зробити такий крок раніше, вже усунуті.

Заєв, зі свого боку, заявив, що його парламентська більшість захищатиме «єдність, суверенітет, територіальну цілісність, незалежність і багатоетнічність Македонії».

Соціал-демократи і партії, що представляють етнічних албанців, домовилися про коаліцію після парламентських виборів у грудні, на яких жодна з партій не здобула переважної більшості. Після цього в країні почалися протести прихильників націоналістів із вимогою проведення нових виборів.

Іванов, союзник націоналістичної партії VMRO-DPMNE, що правила Македонією впродовж кількох років, відмовлявся дати Заєву мандат на формування уряду. Президент стверджував, що коаліційна угода, яка передбачає надання альбанській мові статусу другої державної, загрожує національній єдності й суверенітету.

Однак після розмови з послом США 1 травня Іванов припустив, що може пом’якшити свою позицію, якщо Заєв запевнить, що його коаліція працюватиме відповідно до конституції і захищатиме національний суверенітет.

Заєв повідомив журналістам у столиці країни Скоп’є 4 травня, що «готовий, якщо це необхідно, запропонувати гарантії того, що територіальна цілісність Македонії буде забезпечена».

Македонія залишається без функціонального уряду від 2015 року, коли в країні через касетний скандал був усунутий від влади блок VMRO-DPMNE.

Політична криза зупинила рух Скоп’є до членства в Євросоюзі і НАТО.ваш коментар